Nederlandse kunstenaars in Frankrijk

Art en FranceArt en France vertegenwoordigt meer dan 200 Nederlandse en Franse kunstenaars in Frankrijk op een eigen website. Daarnaast organiseert Art en France exposities in Frankrijk en Nederland voor de deelnemende kunstenaars. Het idee voor de website over Nederlandse kunstenaars in Frankrijk onstond eind 2007 en inmiddels is Art en France uitgegroeid tot een bedrijf dat kunstenaars vertegenwoordigt, exposities organiseert en kunst verkoopt en uitleent. De Art en France exposities vinden plaats op historische lokaties in het Oosten van Frankrijk en in Nederland.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

De site brengt, naast het werk en de biografieën van de aangesloten kunstenaars ook tips over exposities in Frankrijk en kunsthistorische toeristische informatie. Verder is er een online galerie en een overzicht van creatieve cursussen in Frankrijk evenals vakantieadressen bij Nederlanders en Nederlandse kunstenaars in Frankrijk. Bij Art en France is kunst direct bij de kunstenaar te koop waardoor de laagste prijs gegarandeerd wordt. In de zomer van 2012 begint Art en France met een online arthotheek, ondersteund door een tienal depots bij kunstenaars in Nederland en Frankrijk.

Nederlandse kunstenaars in Frankrijk kunnen meedoen aan Art en France. Naast de eigen pagina op de website verzorgt Art en France een gedeelte van de promotie voor eigen exposities via diverse social media.  Men kan deelnemen aan de online galerie en krijgt voorrang bij de Art en France exposities.  Verder komt er regelmatig informatie over expositiemogelijkheden bij derden in Frankrijk en Nederland.

Voor meer informatie info@art-en-france.nl.



Expositiekalender

Art en France 11Het werk van Mercedes Choufoer is te zien tijdens Goujoun'Art in "la Grange du du fond du Bourg" in Goujounac(46).  Aan deze kunstmanifestatie doen 40 kunstenaars mee. Van 2 t/m 9 juni. Vernissage 2 juni om 11.00 uur.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Art en France 10Joke Frima organiseert haar jaarlijkse expositie tijdens de pinksterdagen op 26 en 27 mei van 14.00 tot 20.00 uur. Vissingy, 58120 Chaumard.
www.art-en-france.nl/jokefrima.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Van 17 t/m 28 mei is in de Morvan de Chemin des artistes te volgen. Een bijzondere kunstroute die voert langs de ateliers van o.a. Corrie Vollering, Anny Kockelkoren, Peter Meyers, Max Timmerman en Joke Frima, allen Art en France kunstenaars. Maar de route voert nog langs veel meer ateliers. Een aanrader.

Meer informatie op www.clubdumorvan.com/le-chemin-des-artistes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Art en France 2Reinharda Drijfhamer exposeert de hele maand juni bij Chez Nicole te Masclat (Lot) bij St. Julien de Lampon.
www.art-en-france.nl/reinhardadrijfhamer.html.

 

 

 

 

Mercedes Choufoer toont haar schilderijen en zeefdrukken tijdens een expositie van 25 april t/m 30 mei. Restaurant Hotel La Legende in Payrac 7 km ten noorden van Vigan. 

www.art-en-france.nl/mercedeschoufoer.html.
 
Art en France 4Astrid in 't Veldt-Bordewijk exposeert t/m 30 augustus in restaurant La Grangee in Alluy. Haar werk is van 20 t/m 25 juli te zien op het Château de Vaux a la Collancelle en de Salle de Fête in Bazolles tijdens een groepsexpositie. Tot slot exposeert Astrid van 30 juni t/m 8 juli in de Poterie in Tamnay en Bazois. Alle exposities zijn in de Bourgogne. 

www.art-en-france.nl/astridintveldtbordewijk.html.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

De exposities van Deev Vanorbeek in 2012 op een rijtje:
28 april t/m 10 juni, Beeldenbiennale Beerse (B)
17 t/m 20 mei: Artistes-à-suivre: MetalloTextile. Deev exposeert samen met zijn vrouw Natalie Magnin, textielkunstenaar in Bugarach in de Haute Valée de l'Aude (Fr.)
15 t/m 30 september, Park IJzerenberg, Lions Leuven Erasmus(B)

Deev doet mee aan het Festival d’art contemporain van 12 mei t/m 30 september in de wijngaarden van Gérard Bertrand op het Château l'Hospitalet in Narbonne. Expositie met o.a. de bekende Yann Arthus-Bertrand (La Terre vue du Ciel, Home, 7 milliard) en Jean-Pierre Rives (sculpturen.)

Deev doet ook mee aan de Sentier Sculpturel in Mayronnes t/m 28 september. http://sentiersculpturel.com

26 t/m28 mei, Aix-en-Provence: Château Paradis (Fr.)

www.art-en-france.nl/davidvanorbeek.html.

 

Art en France 5De exposities van Ellès Kattar:

Op 12 mei Trot’Art in Lognes (77.) Een multi-disciplinaire kunstevenement waarbiju installies en landart te zien zijn,  aan de voet van het RER-station Lognes. Ellès toon hier een werk dat zij samen met Mieke Vasse maakte.

4 t/m 9 juni kan men de creatie van een enomre hamburger meemaken in Mureaux-Meulan (78.) Een project genaamd "Junk Food" voor de expositie "Prenons l'Art". Vernissage op vrijdag 15 juni, expositie van 16 juni t/m 16 september.

10 t/m 12 oktober expositie "Plurilinguisme" in de "Siège de la Représentation de la Commission Européenne" in Rome, Italië.

www.art-en-france.nl/elleskattar.html

 

Art en France 6Artisinale markt en Streekproducten

Dit jaar organiseren Jaroverre en de Foyer Rural van Louroux de Bouble voor het eerst een gezellige kunstmarkt waar men kunstenaars en artisans bij elkaar treft. De markt vindt plaats op zondag 1 juli. Naast glaskunstenaars Henk Jaro en Hans Uijl kunt u werk zien diverse andere kunstenaars. Een aantal deelnemers werkt in situ. 

www.amisdejaroverre.fr/

 

 

 

 

 

 

Art en France 7 2Margot Snelder exposeert haar werk onder de titel Clin d’oeil d’une chançarde (Knipoog van een geluksvogel.) Van 2 t/m 29 juni. La Boissière in Ayen in de Corrèze. 

www.art-en-france.nl/margotsnelder.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Art en France 8
Van 26 t/m 28 mei
is er in de Haute-Saône het Festival International d'Art op het Château de Bougey. Zowel in de diverse zalen van het kasteel als in de prachtige tuinen is kunst van hoog niveau te zien. Naast Art en France kunstenaar Johan van Hoof kunt is er ook werk zien van diverse kunstenaars uit verschillende delen van Europa.

www.facebook.com/Page.Chateau.de.Bougey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Art en France 9De beelden van Peter Meyers zijn in de maanden juli en augustus te zien in het centrum van Chagny. Onder de titel" Tapis rouge" staan 20 van zijn beelden tentoongesteld.

www.art-en-france.nl/petermeyers.html



















 


Arts au Domaine
biedt dit jaar het werk van 5 sculpteurs en 7 schilders. De vernissage is op vrijdag 22 juni om 18.30 uur en de expositie is verder geopend op zaterdag van 16 tot 19 uur en op zondag van 15 tot 19 uur. Domaine l’Adrienne Basse, 34290 Coulobres.
lubberts@orange.fr

 

Art en France 9 (2)Sentier Sculpturel. T/m 28 september kan men in Mayronnes in de Aude weer de prachtige Sentier Sculpturel wandelen. Een randonnée waarbij onderweg de sculpturen tezien zijn die in de natuur geplaatst zijn. Het is de 18e editie van deze kunstmanifestatie.  Ook Art en France kunstenaar Deev Vanorbeek doet dit jaar weer mee.

http://sentiersculpturel.com

 

 

 

 

 

 


Print Print dit artikel

 
Emigranten moeten zich wel netjes uitschrijven uit Nederland

Donner2Minister Piet Hein Donner van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties werkt aan 'aanvullende registratie' voor expats en emigranten. Zo wil de overheid meer overzicht krijgen over wie er uit Nederland vertrekt. Wie zich niet volgens de regels uitschrijft, kan vanaf 2013 een boete verwachten van maximaal € 325. De regels zijn voor wat Nederland betreft: wie verwacht binnen twaalf maanden een periode van minstens acht maanden in het buitenland te verblijven, moet zich uitschrijven uit de Gemeentelijke Basis Administratie, het voormalige bevolkingsregister. In de praktijk gebeurt dat lang niet altijd, voor een deel omdat mensen het vergeten, voor een ander deel ook omdat uitschrijven consequenties heeft. Zo kun je in principe geen DigiD aanvragen als je niet in de GBA staat. En je kunt ook niet op de wachtlijst blijven staan voor een huurwoning. Lastig als je weet dat je toch weer snel terugkomt. Andere consequenties zijn dat je
niet meer in aanmerking komt voor zaken als bijstand, huursubsidie en kinderbijslag, dat je AOW later wordt gekort met twee procent per uitgeschreven jaar en dat je bij veel verzekeringen geen of minder dekking krijgt. Denk daarbij bijvoorbeeld aan een doorlopende reisverzekering.
In de praktijk zijn veel mensen voor lange periodes in het buitenland, terwijl ze in Nederland staan ingeschreven. Vorige week nog meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek dat in Nederland elk jaar 65.000 burgers het label VOW krijgen: 'vertrokken, onbekend waarheen'. Bij deze 'spookburgers' zitten niet alleen expats en emigranten, maar ook veel buitenlandse studenten en immigranten die teruggaan naar hun thuisland. Een belangrijk instrument voor het terugdringen van het aantal 'spookburgers' wordt het koppelen van bestanden. Nederlanders die zich niet formeel uitschrijven, stellen vaak wel andere instanties op de hoogte van hun vertrek, bijvoorbeeld de Belastingdienst of de SVB. Sociale Verzekeringsbank. Aan de gegevens in de GBA wordt een code toegevoegd wanneer een gemeente een 'adresonderzoek' heeft lopen naar iemand. Alle instanties zien die code. Als vervolgens blijkt dat iemand zich inderdaad niet heeft uitgeschreven, dan is het de bedoeling van de minister dat de gemeente daar zelf tegen gaat optreden. De boete kan oplopen tot € 325.
Overigens betekenen de plannen van Donner niet dat Nederlanders in het buitenland straks geen Nederlands postadres meer kunnen aanhouden. Zo'n adres is genoeg om je bijvoorbeeld in te schrijven bij de Kamer van Koophandel of een Nederlandse bankrekening te hebben. Ook na 2013 staat daar geen boete op.
(Bron: Radio Nederland Wereldomroep)
(03.12.11)


Gemakkelijker stemmen voor Nederlanders in het buitenland


rode potlood

Stemmen vanuit het buitenland voor verkiezingen in Nederland wordt gemakkelijker. Het kabinet gaat onder meer invoeren dat expats zich niet voor elke verkiezing opnieuw hoeven te registeren. En ze mogen hun stem in de toekomst ook uitbrengen met een andere kleur dan rood, zo bericht Radio Nederland Wereldomroep.

Een en ander blijkt uit een serie voorstellen van minister Piet Hein Donner van Binnenlandse Zaken om stemmen vanuit het buitenland gemakkelijker te maken. De minister wil Nederlanders in het buitenland opnemen in het bevolkingsregister. Zij krijgen dan automatisch het stembiljet opgestuurd. Nu moeten ze zichzelf eerst registreren. Mogelijk wordt het stembiljet zelfs digitaal. Nu komt het nog vaak voor dat het te laat aankomt door trage postbezorging.
Nederlanders in het buitenland mogen hun stem in de toekomst ook uitbrengen met een andere kleur dan rood. Niet iedereen heeft overal ter wereld een rood potlood bij de hand en te vaak moesten stembiljetten daardoor ongeldig worden verklaard.

'Die 'basisregistratie voor niet-ingezetenen' zoals opname in het bevolkingsregister formeel heeft, moet snel worden opgebouwd', zegt CDA-kamerlid Ger Koopmans in een gesprek met de Wereldomroep. Hij vindt dat de minister haast moet maken met de basisregistratie, maar realiseert zich tegelijkertijd dat invoering vanwege de veiligheidsaspecten ook tijd kost. 'We zijn ongeduldig, maar we zijn blij dat het kabinet deze stap zet.'

 

Wat Koopmans betreft is een volgende logische stap het DigiD voor Nederlanders in het buitenland. 'Mensen in het buitenland die zijn geregistreerd, moeten ook gebruik kunnen maken van het DigiD.' Het DigiD is nodig voor directe communicatie met de Nederlandse overheid, bijvoorbeeld voor een uittreksel van het bevolkingsregister of voor de jaarlijkse belastingaangifte.

Het kabinet heeft ingestemd met de plannen van Donner. De maatregelen betekenen dat de Kieswet moet worden aangepast. De Wereldomroep heeft vorig jaar de problemen van Nederlanders in het buitenland bij het stemmen onder de aandacht van politiek Den Haag gebracht in een zwartboek 'Stemmen in het buitenland'. Daarin werden duizenden reacties en struikelblokken verzameld.

(Bron: Radio Nederland Wereldomroep)


 

Nederlandse verenigingen in Frankrijk


Federatie van Nederlandse Verenigingen in Frankrijk (Fédération des Associations Néerlandaises en France (F.A.N.F.)
Secr.: Henk Grethe, 166, Rue de la Roquette, 75011 Parijs. Tel. en fax: 01 43 56 37 96; e-mail: HGRETHE@aol.com. Website www.fanf.fr
Deze federatie is eind november 1998 opgericht en heeft als doel het behartigen van de belangen van de in Frankrijk wonende Nederlanders die lid zijn van een bij de federatie aangesloten vereniging. De federatie geeft het blad Fanfare uit waarin o.a. zijn opgenomen de consulaire mededelingen en informatie uit beide landen over sociale, culturele, fiscale en juridische maatregelen. Het blad verschijnt enkele keren per jaar.

Adressen van de Nederlandse verenigingen

Nederlandse Vereniging voor Parijs en Omgeving
Secr. Annemarije Pronk, 4, rue Eugène Süe, 75018 Paris, e-mail: annemarije@denederlandsevereniging.com
Uitgave: Onder Ons, hoofdredacteur: Marianne Temminck, e-mail: marianne@denederlandsevereniging.com
Website: www.denederlandsevereniging.com

Lys-Oranje pour les néerlandais de Lyon et ses environs (Lyon)
Voorz. Herbert Borsboom.
Secr. Peter Boets, La Chaumière, La Croix Botton, 42670 Belleroche.tel. 04 74 03 69 74; e-mail: p.boets@aliceadsl.fr

Association Néerlandaise du Midi (ANM)
Voorz. Daan Bolding.
Secr. Helga Bergman, 535 Chemin des Risples, 83780 Flayosc. E-mail: secretariaat@anm-nvm.org
Redactie ANM-nieuws: Frieda Bolding, daan.bolding@orange.fr
Website: www.anm-nvm.org

Nederlandse Club aan de Côte d'Azur
Secr. Marigot Goossens.
E-mail: secretariaat@nedazur.org; website: www.nedazur.org.
JOP, Jong of Professioneel: jop@nedazur.org.

Cercle Pays-Bas - Languedoc-Roussillon, ook wel Nederlandse Vereniging Languedoc-Roussillon (NVLR) 

Voorzitter: Hetty van de Ven

Secretaris: Annette van der Bij

Tel: 0033-0960098264

E-mail: secretaris@nvlr.info

Website: www.nvlr.info

 

 Neerlandia, Nederlandse vereniging in Toulouse (Association Néerlandia)
Voorz. Mariette Sobels  
Secr. Froukje Walther 
E-mail: neerlandia@free.fr
Website: http://neerlandia.free.fr 


Nederlands Taal- en Cultuur Centrum

De ZuidWester (voorheen NTCC Aquitaine) heeft als hoofddoel het verzorgen van Nederlandse lessen voor kinderen en volwassenen. Kinderen kunnen vanaf hun kleuterjaren Nederlandse lessen volgen op zaterdagochtend. Voor de jonge kinderen gaat het om ludieke lessen waarin voornamelijk de gesproken taal aan bod komt. Met het toenemen van de leeftijd richten de lessen zich steeds meer op de schriftelijke taal en de technische kenmerken en grammatica van het Nederlands. Vanaf ongeveer 12 jaar werken we naar een einddoel toe. Voor de ene leerling kan dat zijn het voorbereiden van het "Nederlands als Langue Vivante" voor zijn BAC-diploma en voor een andere leerling bereiden we een toelatingsexamen Nederlands voor (Certificaat Nederlands als Vreemde Taal). Met dit certificaat kunnen kinderen die in het buitenland zijn opgegroeid in Nederland gaan studeren.
contact@zuidwester.fr

Nederlandse Vereniging Aquitaine
E-mail: info@nederlandseverenigingaquitaine.fr
Website: www.nederlandseverenigingaquitaine.fr


Nederlandse Kring in Bretagne (Cercle néerlandaise de Bretagne)
Mevr. Attie Duval-Gombert, Le Poteau, 56380 Beignon; e-mail attiedg@aol.com

Club des Néerlandais de Normandie
Mevr. N. Jagu-Schippers, 4b, Rue de la Forêt, 27690 Lery, tel. 02 32 61 29 57; e-mail: nicolestephane.jagu@wanadoo.fr

Association néerlandaise de Strasbourg et ses Environs
Voorz. Hans de Jonge,
Redactie De Rommelpot: John Ruijs rommelpot@online.fr.
Website: www.nvso.fr.

L'Amicale franco-néerlandaise de Bourgogne (Dijon)
Voorz. mevr. M. Barrière-van der Spoel,
12, rue Eugène Guillaume - 21000 Dijon

Association Alpes - Pays-Bas (regio Grenoble)
Voozitter en secretariaat: Janine Deldon-Mijderwijk
E-mail: deldon.jp@gmail.com.

Association néerlandaise du Pays de Gex
Secr. G. van Mesdag.
Secr. Mathijs Geuze, Villa Artha, 666, rue de la Combe de l'Eau, 01220 Divonne les Bains. E-mail: frits.kothe@wanadoo.fr

Cercle néerlandais (Lille)
Voorz. Corina van Broekhoven, 
Secretariaat: 3, Avenue Salomon apt 203 59000 Lille. Tel. 03 21 22 17 53; e-mail: info@cercleneerlandais.com
Website: www.cercleneerlandais.com 

Cercle Neerlandais Catalunya
Contactadres voorzitster : Clementine Cervellon, 8, Rue du Pressoir 66140 Canet en Roussillon Tel/fax: 04 68 80 43 98 Portable: 06 10150981; e-mail: cneerlandaisc@neuf.fr

La Tulipe, Cercle Pays-Bas en Périgord
Ton Roelofs, voorzitter. La Mouthe Sud; 24260 Le Bugue; tel. 05 53 09 60 11; e-mail tonroelofs@orange.
Website: www.latulipe.net

Club du Morvan
Contactadres: L'Huis Aron, 58120 Corancy, tel 03 86 78 05 38 email: info@clubdumorvan.com, website:
www.clubdumorvan.com.

 
Drop of Stroopwafels
Les 4 Routes, 19210 St. Pardoux Corbier

E-Mail: administratie@drop-of-stroopwafels.net

website: www.Drop-of-Stroopwafels.net

 


Nieuwe club in Frankrijk: JOP, voor Jong of Professioneel

JOPOp de website van Radio Nederland Wereldomroep is de oprichting gemeld van een nieuwe Nederlandse club aan de Côte d'Azur. Het blijkt te gaan om JOP, dat staat voor Jong of Professioneel en onderdeel is geworden van de Nederlandse vereniging aan de Côte d’Azur. Deze verengiging bestaat al lange tijd en de meeste activiteiten worden doordeweeks georganiseerd op tijdstippen die alleen gepensioneerden uitkwamen. En wie zich waagde op een nieuwjaarsborrel kwam een zee van grijze hoofden tegen.

Daarom is JOP opgericht – een onderdeel van de Nederlandse vereniging met een negenkoppig comité. JOP organiseert nu activiteiten voor zowel jongeren in de regio als voor werkenden die niet doordeweeks kunnen deelnemen aan activiteiten. Woordvoerster Astrid Segaar vertelt in het artikel van RNW dat de eerste borrel, gehouden in het weekend, 90 mensen trok. 'Het was meteen supergezellig. Het was duidelijk dat er veel behoefte was aan Nederlandse contacten voor mensen die werkten.' Er werden twee hoofddoelen voor bijeenkomsten vastgesteld: genieten van Hollandse gezelligheid en gebruikmaken van het Nederlandse netwerk.

Astrid, makelaar in de regio, vindt dat een Nederlandse netwerkborrel toch anders is dan een samenzijn met Fransen. 'De Fransen praten meer over de kneepjes van het vak. De Nederlanders meer over het zakendoen in Frankrijk en waar je als Nederlander tegenaan kunt lopen. Vandaar dat de Nederlandse netwerkborrels net zo belangrijk en nuttig zijn.' Astrid woont vanaf februari vorig jaar met haar gezin in in Frankrijk. 'Voor vertrek denk je nog, 'Ik ga naar Frankrijk, wat moet ik met die Nederlanders?' Maar na zes maanden ga je Nederland missen.'

Momenteel zijn JOP-activiteiten voor iedereen open, om zo de naamsbekendheid te vergroten. Het is wel de bedoeling om, net als andere activiteiten van de Nederlandse vereniging, straks alleen toegankelijk te maken voor leden van de Nederlandse vereniging. (Lidmaatschap per jaar is € 30 voor een single en € 35 voor een huishouden.) JOP is bewust onderdeel geworden van de bestaande Nederlandse vereniging. 'Als ik ouder word en met pensioen ga, wil ik wel kunnen doorstromen,' zegt Astrid.

De eerstvolgende activiteit van JOP staat gepland op 18 september: een familiebarbecue op het strand. Iedere Nederlander uit de regio is welkom. Wees er snel bij, waarschuwt het JOP-comité – wegens de locatie is er maar een beperkt aantal tickets beschikbaar. Het volgende uitje – naar een pretpark voor gezinnen met kinderen – is in oktober. Voor meer informatie en aanmeldingen is er de website.

 


Print Print dit artikel

 
Initiatieven om Nederlands onderwijs in Frankrijk te bieden

leesplank2

Op verschillende plaatsen in Frankrijk waar groepen Nederlandsers wonen, zijn mogelijkheden geschapen om kinderen vormen van Nederlands onderwijs te bieden. Zo is er in Aquitaine het Nederlands Taal- en Cultuur Centrum De ZuidWester actief (Bordeaux en omgeving.)  Zij heeft als hoofddoel het verzorgen van Nederlandse lessen voor kinderen en volwassenen.


Kinderen kunnen vanaf hun kleuterjaren Nederlandse lessen volgen op zaterdagochtend. Voor de jonge kinderen gaat het om ludieke lessen waarin voornamelijk de gesproken taal aan bod komt. Met het toenemen van de leeftijd richten de lessen zich steeds meer op de schriftelijke taal en de technische kenmerken en grammatica van het Nederlands. Vanaf ongeveer 12 jaar werkt de school naar een einddoel. Voor de ene leerling kan dat zijn het voorbereiden van het 'Nederlands als Langue Vivante' voor zijn BAC-diploma en voor een andere leerling wordt een toelatingsexamen Nederlands voorbereid (Certificaat Nederlands als Vreemde Taal). Met dit certificaat kunnen kinderen die in het buitenland zijn opgegroeid in Nederland gaan studeren. contact@zuidwester.fr.

Voor Nederlandse kinderen in en rond Parijs bestaat sinds jaar en dag het Lycée International telt ongeveer 3.800 leerlingen met een Nederlandse afdeling van ruim 200 leerlingen en zeven medewerkers.Het Lycée ligt in het westelijk deel van de stad Saint-Germain-en-Laye, ongeveer 17 km ten westen van Parijs, in het département Les Yvelines (78.) Het onderwijs voor leerlingen van 4 tot 18 jaar wordt verzorgd in het Nederlands en in het Frans. Van de leerlingen wordt een beheersing van beide talen verwacht. Leerlingen die het Frans niet beheersen, worden in de zgn. Français Spécialklassen franstalig 'gemaakt'. Het onderwijs is er op gericht leerlingen bij terugkeer naar Nederland of Vlaanderen een goede aansluiting te geven. De leerlingen worden in een biculturele omgeving opgeleid voor het internationaal baccalareaatsexamen. De Nederlandse afdeling is een Nederlandse rijksafdeling die ressorteert onder het bevoegd gezag van de Stichting Nederlands Onderwijs in het Buitenland (NOB.) Informatie bij contact@sectionnl.fr en een schoolgids is te downloaden.

In de regio Côte d’Azur bestaat de mogelijkheid om lessen Nederlandse taal en cultuur te volgen voor Nederlandse kinderen in de leeftijd van 3 t/m 14 jaar. De Stichting Nederlands Onderwijs in het Buitenland heef bijstand verleend bij de oprichting. NOB is een organisatie die vanuit Nederland het Nederlandse onderwijs in het buitenland bevordert en begeleidt. De stichting behartigt de onderwijsbelangen voor scholen, leerlingen, leerkrachten en ouders. Scholen in het buitenland die zijn aangesloten bij de Stichting NOB, voldoen aan de normen van de Wet op het Primair Onderwijs. De school De Gouden Klomp geeft aanvullend onderwijs in de Nederlandse taal en cultuur volgens de methoden die aansluiten op het Nederlandse onderwijssysteem, zodat een eventuele latere stap naar het volgen van onderwijs in Nederland of studeren aan een Nederlandse Universiteit geen taalproblemen hoeft op te leveren. De Gouden Klomp, opgericht in 2000, is de eerste erkende Nederlandse school in Taal en Cultuur aan de Côte Azur aangesloten bij de Stichting NOB en is ondergebracht in een association naar Frans recht.

De school van de Vereniging De Watertoren is ook aangesloten bij de Stichting Nederlands Onderwijs in het Buitenland (NOB.) Op de school in Saussan bij Montpellier wordt aanvullend onderwijs gegeven in de Nederlandse taal en cultuur. De Watertoren is een Nederlandse school voor taal-en cultuuronderwijs voor schoolgaande in de leeftijd van 4 tot 14 jaar. Zij gaan naar het Franse dagonderwijs en komen op hun vrije woensdag drie uur naar de Watertoren voor de Nederlandse taal- en cultuurlessen. Gekozen is voor de naam De Watertoren omdat er in ieder dorp in de regio Languedoc-Roussillon watertorens staan en omdat men Nederland niet kan voorstellen zonder water. Meer informatie is te vinden in de schoolgids. Informatie bij secretaris@watertoren.info.

Onlangs heeft een aantal ouders overlegd over de mogelijkheid om een Nederlandse school voor hun kinderen  op te richten in en rond Avignon. Uit dit overleg bleek dat de gewenste invulling en vorm over Nederlandse les uiteenloopt. Dit heeft o.a. te maken met de leeftijd van de kinderen, de beheersing van de Nederlandse taal, de beschikbare tijd, de wens voor intensief en kortdurend,  tot laagfrequent en langdurig. Besloten is een behoefteonderzoek te doen om hierover meer duidelijkheid te verkrijgen, maar ook om potentiële vrijwilligers, bestuursleden, leerkrachten en andere medewerkers te inventariseren. Belangstellenden kunnen contact opnemen via kuijper@masmazan.nl.

In Toulouse bestaan plannen om een Nederlandse school op te richten voor kinderen in en rond Toulouse die wekelijks onderwijs zouden moeten kunnen krijgen in de Nederlandse taal en cultuur. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Froukje Walther, froukjewalther@hotmail.com.
(07.02.12)

Print Print dit artikel

 
Nederlandse Protestantse Gemeente in Parijs

Diensten: iedere zondagmorgen om 9.45 uur in de Eglise de la Trinité, 172, Boulevard Vincent Auriol, 75013 Parijs (métro: Place d'Italie).

Na afloop van de dienst is er koffie en thee.

Iedere zondag is er oppas en regelmatig kindernevendienst.

Voor meer informatie en de agenda voor diensten en activiteiten: http://ern.paris.free.fr

 

Contactpersoon: ds. Harrie de Reus, 24 rue Berlioz, 92330 Sceaux, tel. 01 47 02 36 21.

E-mail: ern.paris@gmail.com.

 

Print Print dit artikel

 

ANEAS (Association Neérlandaise d'Entr'Aide Sociale - Nederlandse Vereniging voor Onderlinge Hulpverlening)

is een sinds 1885 werkzame vereniging met als doelstelling Nederlanders in Frankrijk bij te staan die in - materiële - nood verkeren. Inmiddels werkt de vereniging over geheel Frankrijk en zet zich nu ook in voor een goede informatievoorziening, het bezoeken van eenzamen en het ondersteunen van behoeftigen. De vereniging (lidmaatschap € 35) is te bereiken: A.van Marken, 12, Avenue Rapp, 75007 Paris. E-mail: contact@aneas.fr, website: www.aneas.fr.
    
Nederlands Ondersteuningsfonds

Sinds 1967 is in Zuid-Frankrijk het Nederlandse Ondersteuningsfonds actief dat hulp biedt aan Nederlanders die in hun woonland Frankrijk in moeilijkheden zijn komen te verkeren. Het fonds werd destijds opgericht door de toenmalige consul in Nice. Hij kwam regelmatig Nederlanders tegen die permanent in Frankrijk woonden en die in behoeftige omstandigheden leefden. In zijn functie kon hij weinig voor hen doen en hij besloot een speciale liefdadigheidsvereniging op te richten, waarop een beroep kan worden gedaan door alle Nederlanders en hun verwanten die permanent in Zuid-Frankrijk wonen.

 

Het werkgebied van het Ondersteuningsfonds omvat de departementen die onder de consulaten in Monaco, Nice en Marseille ressorteren. De consulaten zijn ook in het fondsbestuur vertegenwoordigd.
De werkzaamheden van het Ondersteuningsfonds beginnen meestal met een melding bij één van die consulaten. Vervolgens wordt contact opgenomen met het bestuur van het fonds, een groep van tien vrijwilligers voor wie de Franse en Nederlandse regelgeving gesneden koek is en die in staat is te onderzoeken hoe een probleem zo snel mogelijk opgelost kan worden. De activiteiten van het fonds variëren sterk. Soms wordt incidentele hulp verleend, begeleiding bij opname in een ziekenhuis bijvoorbeeld, maar meestal is permanente zorg nodig bij fysieke, mentale en sociale problemen en daarmee vaak samenhangende financiële moeilijkheden. Kort gezegd: Als de overheid geen oplossing kan bieden, springt het fonds bij met financiële ondersteuning of met geestelijke bijstand en vaak met een combinatie van die twee.
Voorzitter mevrouw Renée de Gans: “We hebben een flink aantal oudere cliënten, mensen die vaak kind noch kraai hebben, maar ik vind het belangrijk te vermelden dat we ook jonge mensen ondersteunen. Eén van onze bestuursleden begeleidt bijvoorbeeld twee kinderen van wie de moeder na een lange ziekte is overleden en onlangs hebben we een jonge vrouw die van de ene op de andere dag alleen kwam te staan een bijdrage gegeven in de kosten van aanschaf van een computer, zodat ze een computercursus kan gaan volgen die tot werk zal leiden. Op die manier helpen we haar aan een structurele oplossing voor haar probleem.”
De bestuursleden van het Ondersteuningsfonds betalen zelf hun onkosten en werken verder geheel belangeloos. Voor de financiële middelen is het fonds afhankelijk van donateurs.
Meer informatie is te krijgen bij mevrouw De Gans op telefoonnummer 0493-122173 of  per email: reneedegans@wanadoo.fr en op
ondersteuningsfons.blogspot.com.


Print Print dit artikel

Deze pagina is laatst gewijzigd op 17-05-2012 om 22:28.


het weer in Frankrijk
het weer in Frankrijk
19 mei 2012